Na biegówkach. Centralna Szwecja.

Hej! Wjeżdżamy na bloga na nartach biegowych i dzielimy się z Wami trasami, które można znaleźć w centralnej Szwecji. Mówiąc o centralnej Szwecji mamy tu na myśli dwa regiony: Uppsala i Dalarna. Chcielibyśmy Wam też polecić tę stronę, na której znajdziecie status warunków do biegania w Szwecji. W razie czego na Google Play znajdziecie też aplikację o tej samej nazwie – Skidspår.se. Apka działa trochę inaczej niż strona, ale też jest całkiem przydatna. Strona komentowana jest na bieżąco przez użytkowników i można tam znaleźć wiele ciekawych tras biegówkowych. W końcu Szwecja biegówkami stoi!

Aha… zanim jeszcze przejdziemy do konkretów, ogromna prośba. Gdybyście chcieli polecić jakieś miejsce, gdzie można „pobiegówkować” to dajcie znać w komentarzu. Z góry pięknie dziękujemy.

Skyttorp

Region: Uppland
Położenie: okolice Uppsali
Czas dojazdu: z centrum Uppsali ok. 30 minut jazdy samochodem.
Parking: główny parking znajduje się tuż przy wejściu na trasę. W razie gdyby nie było miejsca, trzeba się wrócić, skręcić w lewo i jechać do końca drogi.

Trasy wiodą przez lasy oraz drogi. Główna trasa jest oświetlona. Teren jest dosyć zróżnicowany, większość odcinków jest w miarę płaska, ale zdarzają się też dosyć wysokie górki. Musimy przyznać, że jedno z fajniejszych miejsc, w jakich przyszło nam biegać.

Gyllbergen

Region: Dalarna
Położenie: okolice Borlänge
Czas dojazdu: z Borlänge ok. 30 minut jazdy samochodem. Z Uppsali ok. 2.5-3h jazdy samochodem.
Parking: znajduje się tuż przy wejściu do rezerwatu. Jest dosyć duży, ale podczas naszej wizyty było tam sporo samochodów.

Trasa wiedzie przez las i jest bardzo urokliwa. Teren jest zróżnicowany. W jedną stronę jedzie się pod lekką górkę, co rekompensowane jest przyjemnym powrotem z górki. Miejsce wydaje się dosyć popularne i przyciąga sporo biegówkowych świrów. Przy wejściu do rezerwatu znajdują się miejsca na ognisko oraz toaleta. Ba! Nawet ogrzewana. Znajdziecie tam też mapki, na których zaznaczona jest trasa na biegówki (Skidled). Więcej o samym rezerwacie przeczytacie tutaj.

Stångtjärn

Region: Dalarna
Położenie: okolice Falun
Czas dojazdu: z Falun ok. 10 minut jazdy samochodem. Z Uppsali ok. 2.5h jazdy samochodem.
Parking: jeden znajduje się tuż przy wejściu na szlak. Drugi parking jest nieco wcześniej.

Miejsce te proponuje nam pętle o różnej długości. Jedna z nich ma nawet ponad 20 km. Ale jest też mniejsza trasa, dla dzieci, która wiedzie tuż przy jeziorze. W Stångtjärn znajduje się też kilka miejsc na ognisko/grilla. W pobliżu znajdziecie też toaletę oraz przebieralnie. W niektórych miejscach rozpościerają się piękne widoki na góry, a ośnieżone lasy wyglądają jak z bajki. Więcej info o Stångtjärn znajdziecie tutaj.

Näsboda

Region: Uppsala
Położenie: okolice Älvkarleby
Czas dojazdu: z Uppsali ok. 1h jazdy samochodem.
Parking: znajduje się przy wejściu na trasę.

Trasa to dwie pętle 3 i 6 km, które są bardzo dobrze oznaczone. Pętla 3 km jest oświetlona. Teren jest dosyć płaski i nie znajdziecie tutaj wysokich górek.

Österbybruk

Region: Uppsala
Położenie: gmina Östhammar
Czas dojazdu: z Uppsali ok. 40-50 minut jazdy samochodem.
Parking: znajduje się przy wejściu na trasę.

Znajduje się tutaj kilka pętli oznaczonych różnymi kolorami. Mniejsze pętle mają od 2 do 5 km i są oświetlone. Najdłuższa z nich ma 10 km, ale jej końcowy fragment prowadzi przez las i pokonanie tego odcinka jest trudniejsze. Mniejsze pętle są dwupasmowe, co zdecydowanie jest na plus tego miejsca.

Gimo Ski Center

Region: Uppsala
Położenie: gmina Östhammar
Czas dojazdu: z Uppsali ok. 40-50 minut jazdy samochodem.
Parking: znajduje się przy wejściu na trasę, a także wcześniej przy boisku.

Znajduje się tutaj kilka tras oznaczonych różnymi kolorami. Jest to ośrodek narciarski i stąd też trasa jest bardzo dobrze przygotowana. Przed bieganiem uiściliśmy wpłatę za wstęp.

Inne

W okolicach Uppsali możemy też polecić Kung Björn-spåret przy rezerwacie Hågadalen-Nåsten, Fjällnora oraz rezerwat Norra Lunsen. Więcej tras w pobliżu Uppsali znajdziecie tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Built with WordPress.com.

%d blogerów lubi to: