Valborg po uppsalsku

Valborg przetłumaczyć można na Noc Walpurgi, która przypada na 30 kwietnia, czyli właśnie dzisiaj. Tradycją jest rozpalić wielkie ognicho, żeby odstraszyć wszelkie czarownice i beboki. W Uppsali jest wiele innych tradycji, o których zaraz Wam opowiemy. Dla studentów jest to przedsmak wakacji, czyli końcówka semestru. Jak przystało na miasteczko studenckie, Valborg w Uppsali obchodzony jest pełną pompą i każdego roku przyjeżdża tutaj bardzo dużo osób. W tym roku, w związku z pandemią jest oczywiście inaczej, a większość atrakcji jest anulowana. Zdjęcia, które tutaj pokazujemy pochodzą z obchodów Valborgu w 2019 roku i pewnie wyglądałyby podobnie w tym roku.

Spływ tratwami

Główną z atrakcji uppsalskiego Valborgu jest spływ tratew budowanych przez studentów. Spływ odbywa się po rzece Fyris, która płynie przez centrum Uppsali. Tradycja ta sięga 1975 roku, czyli w tym roku było by to, aż 45 lat. W spływie bierze udział ok. 400 łódek, a samo wydarzenie przyciąga tłumy ludzi nawet spoza Uppsali, czy Szwecji. Zdjęcia oddają to najlepiej.

Zanim jednak zaczniemy pora przetestować wodę.

Kreatywność twórców tratew nie zna swoich granic. I tak możemy zobaczyć tutaj tratwę w kształcie łodzi Wikingów, klocków lego, a nawet puszki po Surströmmingu.

No to płyniemy dalej!

Ostatni etap spływu kończy się za Pumphuset i czeka tutaj na uczestników jeszcze jedna przeszkoda w formie wodospadu. Chwała szczęśliwcom, którzy zdołają dopłynąć do końca w jednym kawałku.

Jak widzicie wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane. Przy rzece znajdują się służby ratunkowe, a tratwa, która skończyła spływ jest od razu niszczona i wyrzucana do kontenera. Dowiedzieliśmy się, że w tym roku tratwy miały być zachowywane, żeby móc je wykorzystać w kolejnych spływach.

Czapki z głów

Równie ważną atrakcją jest ceremonia zakładania czapek – mösspåtagning. Ceremonia ta odbywa się pod budynkiem Carolina Rediviva, który jest główną biblioteką uniwerku.

IMG_9213

Od rana zegar odlicza czas do ceremonii. Punktualnie o godzinie 15:00 na balkon wychodzi rektor, a studenci machają czapkami. W tym roku zachęcono do machania czapkami z własnych balkonów.

Pozostałe tradycje

Innymi aktywnościami w Uppsali jest śniadanie z szampanem i truskawkami oraz pikniki w parku Ekonomikum, który znajduje się tuż za naszym mieszkaniem i świeci dzisiaj pustkami. Jest to też okres imprez i nawet w tym dziwnym czasie od kilku dni słychać krzyki, śpiewy oraz muzykę. W wielu miejscach rozpala się również duże ogniska, o których mówiliśmy już na wstępie.

IMG_9512

Więcej o tradycjach uppsalskiego Valborgu poczytacie tutaj i tutaj. A aktualności znajdziecie na oficjalnej stronie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Built with WordPress.com.

%d blogerów lubi to: