Mora. Centralna Dalarna.

Mora to małe miasto w Szwecji, które znajduje się w centrum Dalarny. Miejscowość leży wśród lasów, rzek i jezior. W tym też jeziora Siljan, które jest kraterem powstałym po uderzeniu meteorytu. Mora jest świetnym miejscem na weekend, a oprócz zwiedzania miasta, można również odbyć wędrówkę szlakiem Vasaloppet.

Centrum Mory jest niewielkie i znaleźć tu można głównie niewielkie sklepy i klimatyczne restauracje. W jednej z bocznych uliczek znajduje się centrum turystyczne, gdzie bez problemu dostaniecie mapę okolicy.

W Morze znajduje się muzeum oraz dom szwedzkiego malarza Andersa Zorna, który żył na przełomie XIX i XX wieku.  Zorn jest jednym z najsławniejszych szwedzkich artystów, który oprócz malarstwa zajmował się również rzeźbą. W muzeum można zobaczyć największą kolekcję dzieł tego malarza. Znany on jest ze swoich porterów, które malował dla szwedzkich królów, a nawet amerykańskich prezydentów. Zorn malował również kobiece akty, w tym swojej żony.

Do domu Andersa Zorna wejść można jednie z przewodnikiem. Wycieczka jest po szwedzku, ale przewodniczka jest zaopatrzona w przewodniki po angielsku. Do tego prawie w każdym pomieszczeniu robiła krótkie podsumowanie po angielsku. W domu Zorna niewolno robić zdjęć, dlatego pokazujemy tutaj fotki z zewnątrz. Dom Zorna to pomieszanie różnych stylów. Przykładowo, górne piętro domu, gdzie znajdował się salon i gabinet Zorna był urządzony w stylu epoki wikingów. Wiele elementów wystroju było zbieranych z różnych miejsc, np. starych kościołów. Ciekawostką jest to, że Zorn jako pierwszy w Szwecji posiadał zlew ze stali nierdzewnej. A w jego domu stał również grzejnik parowy sprowadzony z USA. Anders Zorn niewątpliwie był człowiekiem, który próbował przeskoczyć swoją epokę.

Przed domem znajduje się ścieżka w kształcie serca, która ma podkreślać serdeczność gospodarza. Ponadto, obok muzeum znajduje się mała kawiarnia, w której można zjeść tradycyjne szwedzkie słodkości, a także lody. Zorn i jego żona zafascynowani byli folklorem, dlatego też z ich inicjatywy niedaleko Mory powstał skansen, gdzie znajduje się muzeum tekstyliów z prywatnej kolekcji rodziny. Wspomniane muzeum otwarte jest latem.

Ciekawostką jest również to, że artysta był właścicielem chatki nad jeziorem w wiosce Garberg (20 km od Mory). Miejsce ukryte jest w lesie i jest otwarte jedynie kilka dni w roku przy okazji uroczystości. Udało nam się tam trafić przy okazji naszej wyprawy do Idre. Niestety nie udało nam się zobaczyć chatki, ale z tego miejsca pochodzi nasze najbardziej serduszkowane zdjęcie na insta (grzybowy las).

1.jpg

W Morze znajduje się też coś dla fanów narciarstwie biegowego, czyli Vasaloppet Museum. Vasaloppet, czyli Bieg Wazy, to bieg narciarski organizowany w pierwszą niedzielę marca, którego dystans to 90 km. Przed muzeum znajdują się tabliczki upamiętniające zwycięzców biegu. Można tam znaleźć polski akcent, ponieważ Justyna Kowalczyk wygrała Vasaloppet w 2015 roku.

IMG_9827

Warto tu też wspomnieć o tym, że Okolice Mory są idealne na piesze, ale również rowerowe wycieczki. Na obrzeżach miasta można podziwiać zabudowę typową dla szwedzkich farm. Słyszeliśmy, że okolice Mory i ogólnie Dalarny są najlepsze, żeby celebrować Midsommar w tradycyjny sposób.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: