Znajdź swój ogród zen

Rozkoszowanie się zieloną herbatą w japońskim ogrodzie. Brzmi banalnie prawda? I takie też jest! Nie ma w tym niczego skomplikowanego, a tak bardzo potrafi człowieka uspokoić i uszczęśliwić.

Książkę „Sztuka prostego życia” napisał Shunmyō Masuno, który jest japońskim mnichem i architektem ogrodów. Autor przekazuje swoją wiedzę na temat praktyk zen w bardzo uporządkowany i przystępny sposób. Na początku rozdziałów znajdują się minimalistyczne rysunki, które dodatkowo wprowadzają nas w tematykę.

Trzeba przyznać, że wiele tematów poruszonych w książce jest analogicznych do szwedzkiego stylu życia. Sztuka szukania balansu w różnych aspektach życia codziennego ma wiele wspólnego z ideologią lagom, czyli stosowaniem reguły „w sam raz”. Jednym z przykładów takiego balansu jest opisane w książce sottaku doji opisane w kontekście odpowiedniego wyczucia czasu. Sottaku doji można przetłumaczyć, jako jednoczesne stukanie w skorupkę jajka przez pisklę i jego matkę. Taka współpraca pozwala pisklakowi łatwiej wyjść na świat.

Autor pisze także o tym, żeby żyć w zgodzie z naturą i czerpać z niej korzyści tak, żeby nikomu przy tym nie zaszkodzić. Tę myśl Skandynawowie zawarli w Allemansrätten i ekologicznym stylu życia.

Niektóre z tematów poruszonych w książce mogą być trudne do wprowadzenia w naszym codziennym życiu, ale każdy z nas powinien znaleźć coś dla siebie. Nie jest to lektura, którą trzeba przeczytać od deski do deski. Wskazane jest czytanie fragmentów i kontemplacja przedstawionych tam myśli.

IMG_9169

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Built with WordPress.com.

%d blogerów lubi to: