Weekendowy pociąg do Oslo

Do stolicy Norwegii wybraliśmy się pociągiem, który ze Sztokholmu jechał ok. 7 godzin. Było to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Pierwszy raz w życiu przejechaliśmy pociągiem przez granicę. Po wkroczeniu na teren Norwegii zauważyliśmy, że nie tylko krajobraz się zmienił, ale też architektura.

Poniżej wypisaliśmy miejsca, które odwiedziliśmy podczas tegorocznego zimowego weekendu.

Munch Museet

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Muncha. Poza kolekcją dzieł Edvarda Muncha, znajdziecie tutaj także prace innych artystów takich jak rosyjski malarz i grafik Michaił Wrubel. Nam niestety nie udało się zobaczyć najsłynniejszego obrazu Muncha, czyli Krzyku, który był przeniesiony w inne miejsce. W centrum Oslo jest budowany nowy budynek muzeum Muncha, a jego otwarcie planowane jest na wiosnę 2020.

Botanisk hage

Niedaleko Muzeum Muncha znajduje się uniwersytecki ogród botaniczny. Pora roku i pogoda nie była najlepsza do zwiedzania tej atrakcji, ale ogród jest zawsze przyjemnym miejscem na spacer. Na terenie Botanisk hage znajduje się Muzeum Historii Naturalnej oraz szklarnie i budynki z ciepłolubnymi gatunkami roślin.

Mathallen

Jakoś tak po Rydze nam zostało, że postanowiliśmy znowu spróbować hali oferującej jedzenie. Mathallen to strefa gastronomiczna, która oferuje kuchnie z różnych stron świata. Z zamiłowania do Azji wybraliśmy chińskie jedzenie w Hongs Bao Bao, a konkretniej mówiąc rozgrzaliśmy się przepyszną zupą Wonton.

Akker Brygge

Na zakończenie dnia wybraliśmy się na spacer po Akker Brygge, w którym możecie znaleźć kawiarnie, sklepy i restauracje. Z tej części rozciąga się ładny widok na twierdzę Akershus, a patrząc z perspektywy twierdzy, Akker Brygge nocą wygląda bardzo klimatycznie.

Royal palace

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spaceru pod Pałac Królewski, przy którym znajduje się park. To tutaj 17 maja gromadzą się tłumy na obchody Święta Narodowego, a rodzina królewska pozdrawia wszystkich z balkonu.

Bygdøy

Jest to półwysep, na którym znajdują się jedne z ciekawszych muzeów, w jakich do tej pory byliśmy. Na Bygdøy z centrum można dostać się autobusem linii 30 i tak też uczyniliśmy. W jednym z muzeów wykupiliśmy bilet łączony obejmujący wejście do Fram, Kon-tiki i Maritimt.

Fram

Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Fram i już teraz możemy powiedzieć, że ze wszystkich trzech muezów podobało nam się tutaj najbardziej. Nazwa Fram pochodzi od statku wykorzystywanego do wypraw polarnych, który można zwiedzać w muzeum, a nawet do niego wejść. Statkiem pływały takie sławy jak Nansen i Amundsen. W muzeum znajdują się także ekspozycje związane z wyprawami polarnymi oraz sala kinowa, w której można zobaczyć film dokumentalny na temat ekspedycji polarnych. Wrażenie robi też sala, która imituje surowe warunki (np. niską temperaturę) panujące na pokładzie statku znajdującego się na biegunie.

Kon-tiki

Muzeum poświęcone jest wyprawom Thor Heyerdahla. Znajduje się tutaj tratwa Kon-Tiki oraz łódź Ra II. W muzeum można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat wypraw Thora. Na przykład takich, że tylko jeden z członków załogi miał zdolności nawigacyjne lub fakt, że Thor nie umiał pływać. Celem wyprawy Kon-Tiki było udowodnienie, że możliwe były migracje ludów w kierunku wysp Oceanu Spokojnego na tratwach z balsy.  Na ścianach muzeum możemy poczytać o wyprawie i jest to przedstawione w bardzo jasny i czytelny sposób.

Maritimt

Muzeum morskie, w którym znajdują się ekspozycje związane z… UWAGA! …morzem. Zobaczycie tutaj modele okrętów, części latarni morskiej, a także wejdziecie pod pokład statku. Na terenie muzeum znajdują się też atrakcje dla dzieci.

Prom z muzeum do centrum

Do centrum Oslo wróciliśmy promem. Polecamy zakupić bilet w jednym z muzeów, ponieważ wychodzi taniej niż bilet kupiony na pokładzie promu. Podczas rejsu można zobaczyć Twierdzę Akershus i podziwiać panoramę Oslo.

Rådhus

Po drodze do Twierdzy Akershus minęliśmy ratusz, który jest jednym z bardziej charakterystycznych z elementów architektury miasta.

IMG_8248

Akershus festning

Twierdza Akershus jest otwarta do zwiedzania przez cały rok.  Na terenie twierdzy znajduje się średniowieczny zamek, który postanowiliśmy zwiedzić.

Wystawa w zamku przybliża historię średniowiecznej Norwegii. Przechodząc z jednej komnaty do drugiej oglądaliśmy pięknie zdobione przedmioty codziennego użytku. Na szczególną uwagę zasługują gobeliny, które są jednymi z cenniejszych eksponatów w zamku. Zwiedzanie zakończyliśmy w sali Olava V, której wystrój wzorowany jest na epoce Wikingów.

Operahuset

Budynek Opery był naszym ostatnim punktem zwiedzania Oslo. Znajduje się zaraz przy dworcu pociągowym. Atrakcję stanowi tu dach Opery, na który można wejść. Z dachu rozciąga się widok na miasto.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: