Dysk golf w pigułce

Dysk golf (ang. disc golf, frisbee golf), jak sama nazwa podpowiada to sport łączący golfa i rzut dyskiem. I podobnie jak to jest w klasycznym golfie, celem gracza jest wykonanie jak najmniejszej liczby rzutów, żeby umieścić dysk w koszu (takim jak na poniższym zdjęciu).

Rzucanie i punktowanie


Z pozoru brzmi prosto, ale sport ten, jak każdy inny, rządzi się szeregiem zasad i terminów. Chciałbym tutaj krótko i rzeczowo o nich opowiedzieć. Zacznijmy od początku, czyli od miejsca, z którego wykonujemy pierwszy rzut, czyli od obszaru „tee” (ang. tee pad). Po wykonaniu pierwszego rzutu, kolejny wykonujemy z miejsca, które znajduje się na krawędzi dysku, która jest w bliższej odległości na linii kosza. I tak rzucamy do momentu, aż dysk zostanie umieszczony w koszu. Każdy kosz oznaczony jest średnią liczbą rzutów, czyli tak zwanym „par” (ang. professional average result). Przykładowo, jeżeli kosz ma par równy 3, a gracz wrzuci dysk do kosza wykonując dwa rzuty, to jego wynik jest równy -1. I ta reguła odnosi się do całej rozgrywki. Grając na całym polu do dysk golfa, gdzie jest np. 9 dołków, wszystkie wyniki się sumują i stanowią łączny rezultat. A czy da się wrzucić do kosza wynoknując jeden rzut? Tak! Nazywa się to „as” (ang. ace).

Technika

Techniki rzucania są różne, ale głównie wyróżnia się backhand i forehand. Zależą one od wielu czynników takich jak odległość, warunki pogodowe, nachylenie terenu czy przeszkody, które stoją nam na drodze. Sama technika nie kończy się jedynie na sposobie rzutu, ale do tego dochodzi też prawidłowe trzymanie dysku, dobry rozbieg, balans ciała, ułożenie dysku na odpowiedniej wysokości i wiele innych czynników. Jednak nie będę się w to zagłębiał, tylko polecę Ci anglojęzyczny kanał na YouTube Lattitude 64, prowadzony przez szwedzkich dysk golfiarzy i pracowników firmy produkującej dyski o tej samej nazwie. Tłumaczą to oni w bardzo dobry sposób.

Dyski


Co do samych dysków, to można je podzielić na trzy główne kategorie: putter, mid-range oraz driver, które w tej same kolejności możemy określić jako dyski do „wkładania” (ang. put) z bliższego dystansu, średnio dystansowe oraz rzucane na dłuższe odległości. W tym warto nadmienić, że dyski typu driver są podzielone na dwie oddzielne podkategorie: fairway driver oraz distance driver. Dyski cechuje różny kształt, waga i wygląd. W poniższej tabeli wyróżniłem cztery rodzaje dysków i ich dystanse rzutu.

DyskDystans
Putter45-60 m
Midrangedo 90 m
Fairway Driver75-100 m
Distance Driver90-120 m
Typ dysku i szacowany dystans rzutu

Kraje nordyckie i dysk golf

Sport ten popularny jest w krajach skandynawskich, nordyckich, Ameryce i niektórych europejskich państwach. Jednak to kraje takie jak Szwecja, Norwegia czy Finlandia mają jedne z lepszych pól do dysk golfa na całym świecie. W Szwecji pól do dysk golfa jest ponda 600 a w Finlandii ponad 1000, co czyni je kolejno 4 i 2 krajem na świecie pod względem ich ilości. A jak ma się to w naszym rodzinnym kraju? Chociaż ten sport nie jest zbyt popularny w Polsce, to można znaleźć kilka pól do dysk golfa. Między innymi w takich miastach jak Katowice, Gliwice, Wrocław czy Warszawa. Ja grałem kilka razy w Gliwicach i mogę polecić z czystym sercem zarówno do nauki jak i bardziej profesjonalnej gry. A może akurat w Twoim mieście znajduje się jedno z nich i spróbujesz swoich sił? Możesz to sprwadzić korzystając z apki UDisc. A jeżeli złapiesz dysk golfowego bakcyla, będzie mi tym bardziej miło, że dowiedziałaś/eś się o tym sporcie właśnie z tego artykułu. No i koniecznie daj znać w komentarzu jakie są Twoje odczucia odnośnie tej gry.

Referencje

https://udisc.com/blog/post/discs-explained-how-when-to-throw-putters
https://udisc.com/blog/post/discs-explained-how-when-to-throw-midranges
https://udisc.com/blog/post/discs-explained-how-when-to-throw-fairway-drivers
https://udisc.com/blog/post/discs-explained-how-when-to-throw-distance-drivers
https://udisc.com/blog/post/worlds-best-disc-golf-courses-2022
https://pl.wikipedia.org/wiki/Disc_golf
kanał YouTube: Lattitude 64

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Built with WordPress.com.

%d blogerów lubi to: