Dronem po Szwecji. Ogólne zasady i wskazówki.

W tym artykule chciałbym przedstawić ogólne zasady dotyczące latania dronem po Szwecji i dać Ci kilka wskazówek. Nie będę tutaj omawiał wszystkich przepisów, ale jedynie te, które uważam za najbardziej rzucające się w oczy. Wielokrotnie widziałem czy słyszałem o lataniu dronem tam gdzie nie powinno się tego robić. No cóż, taka praktyka może się skończyć poważnymi problemami prawnymi i wysokimi grzywnami. Pamiętaj też, że prawo dronowe (pomimo że w Europie jest mniej więcej standardowe) może się różnić w poszczególnych krajach. Na przykład, w Szwecji limit wiekowy na zostanie pilotem drona to 15 lat.

Zanim zaczniesz latać

Zanim wzniesiemy się w powietrze musimy pamiętać o dwóch rzeczach: rejestracji drona i zdobyciu licencji poprzez przejście odpowiedniego kursu. W tej kwestii, najważniejsza strona internetowa to dronarsidan, gdzie znajdziemy wszystkie ważne informacje. Jest tam też ankieta, po której wypełnieniu dowiemy się co dokładnie potrzebujemy zrobić, żeby wzbić się powietrze dronem w Szwecji.

Zasady ogólne

Stron internetowych z zasadami latania dronem po Szwecji znajdziemy wiele np. taką. Poza tym kurs dronowy i strony, które zawarłem w tym artykule również dają nam wiele przydatnych informacji. Dlatego też nie będę się rozpisywał na ten temat. Jednak, warto pamiętać o kilku ogólnych zasadach:

 • W kategorii otwartej możesz wznieść się maksymalnie na 120 metrów
 • Bezpośredni kontakt wzrokowy z dronem jest wymagany
 • Unikaj latania na terenach zabudowanych i szanuj prywatność ludzi
 • Nie lataj blisko lotnisk, elektrowni czy obiektów militarnych

Pamiętaj, żeby sprawdzać informacje na bieżąco i z aktualnych źródeł, bo przepisy mogą się z czasem zmienić. Ja też nie gwarantuje Ci, że to co napisałem powyżej wciąż jest aktualne, ale punkty 2-3 są dosyć uniwersalne i powinny takie zostać na dłużej.

Tam nie polatasz

Dwa ważne miejsca, w których niewolno latać dronem to rezerwaty przyrody i parki narodowe. W tej kwestii najlepiej sprawdzić tą mapę. Mówię o tym, bo w Szwecji jest bardzo dużo rezerwatów i parków. Trzeba naprawdę uważać, żeby nie znajdować się na ich terenie w momencie latania. Oczywiście zakaz nie jest całkowity, bo można zaaplikować o specjalne pozwolenie na latanie w takich miejscach.

Wszystkie strefy gdzie nie można latać dronem na terenie Szwecji możesz zobaczyć tutaj. Na przykład, kiedy zlokalizujemy na mapie Uppsalę, możemy zobaczyć, że w zasadzie spora część miasta jest wyłączona z latania (kolor czerwony). Ale, już w okolicach jeziora Ekoln strefa nie jest zaznaczona na czerwono. Bingo! Oczywiście wciąż musisz pamiętać, że nie jesteś na terenie rezerwatu ;).

Udostępnianie materiałów z drona

Chcesz udostępnić zdjęcie lub film z drona? Musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przykładowo, tam gdzie widoczna jest linia horyzontu trzeba zaaplikować o pozwolenie na tej stronie. No chyba, że wykadrujesz swoje zdjęcie/film i linia horyzontu nie będzie widoczna. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, o których możesz przeczytać tutaj. Jeżeli mam dać Ci radę, to w momencie gdy nie jesteś pewny/a czy zdjęcie/film może zostać udostępnione, po prostu złóż aplikację o pozwolenie.

2 odpowiedzi na “Dronem po Szwecji. Ogólne zasady i wskazówki.”

 1. Dzień dobry. Z treści wpisu wynika, że aby latać dronem w Szwecji (zgodnie z przepisami oczywiście) muszę uzyskać licencję szwedzką i zarejestrować drona w Szwecji?
  Polskie licencję i kursy nie są honorowane?
  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Built with WordPress.com.

%d blogerów lubi to: