Sigtuna to bardzo malownicze miasteczko położone niedaleko Sztokholmu. Przekonaliśmy się, że jest to idealna opcja na jednodniową wycieczkę. Przeglądając miejsca, które warto odwiedzić w Szwecji natrafiłem na blog podróżniczy Swedish Nomad. Na liście 25 polecanych miejsc znalazła się Sigtuna, która leży całkiem niedaleko nas. Postanowiłem, że wybiorę się na jednodniową wycieczkę i sprawdzę, co tam można zobaczyć.
Sigtuna to najstarsze miasto Szwecji, którego założenie datuje się na koniec X wieku. Znajduje się ok. 1h jazdy transportem publicznym ze Sztokholmu i ok. 40 minut z Uppsali. W okresie letnim, ze Sztokholmu i Uppsali można też dopłynąć promem.
Sigtuna to malutkie, ale bardzo urocze miasto, w którym na każdym kroku widać pozostałości z okresu średniowiecza. Zwiedzanie Sigtuny można zmieścić w jednym dniu. A jeżeli chcecie zostać na dłużej, warto zobaczyć też okolice Sigtuny np. Rosersberg.
Spacer wzdłuż jeziora
Sigtuna leży tuż przy jeziorze Mälaren. Wzdłuż jeziora znajdują się ścieżki, ławki, molo i sporo ciekawych miejscówek.
Stora gatan (główna ulica)
Króciutka, aczkolwiek bardzo malownicza ulica, na której znajdziecie restauracje, kawiarnie i sklepy z ręcznymi wyrobami. Tam też zatrzymałem się w Cafe Myntet na Köttbullar, czyli popularne szwedzkie klopsiki.
Muzeum
Znajduje się naprzeciwko Systembolaget. Muzeum jest darmowe i prezentuje wystawę poświęconą pozostałością po epoce wikingów. W jednej z muzealnych sal wyświetla się film na temat wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenach Sigtuny.
Ratusz
Najmniejszy ratusz w Szwecji. Obecnie stanowi część muzeum w Sigtunie.
Ruiny kościołów
W Sigtunie przetrwały trzy ruiny kościołów pochodzących z okresu średniowiecza.
St. Olof (Św. Olaf)
Tutaj zachowało się najwięcej. Ruiny znajdują się na terenie Kościoła Mariackiego i cmentarza. Zabytek można zwiedzać od środka.
St. Per (Św. Piotr)
Prawdopodobnie najstarszy kamienny kościół w Szwecji. Ruiny znajdują się trochę na uboczu i nie ma do nich wstępu.
St. Lars (Św. Wawrzyniec)
Tutaj zachowała się jedynie jedna ściana. Ruiny znajdują się bardzo blisko ratusza i ruin kościoła Św. Olafa.
Kamienie runiczne
Znajdują się w różnych miejscach miasta. Łącznie jest ich 15, z czego 3 znajdują się na obrzeżach Sigtuny. Więcej informacji oraz mapkę z lokalizacjami kamieni można przeczytać tutaj.
Kościół Mariacki
Czynny budynek kościoła ewangelicko-luterańskiego.
Stara dzwonnica
Obecnie pełni rolę centrum konferencyjnego i hotelu. Dawniej kompleks budynków podlegał pod kościół.
W zasadzie to nie taka stara, bo poprzednia spłonęła w 2016 roku i została odbudowana. Znajduje się na wzniesieniu, z którego rozciąga się całkiem przyjemny widok na miasto.
Sigtunastiftelsen (Fundacja Sigtuna)
Obecnie pełni rolę centrum konferencyjnego i hotelu. Dawniej kompleks budynków podlegał pod kościół.
Więcej informacji, w języku angielskim znajduję się na stronie https://destinationsigtuna.se